حمایت علمی و معنوی

وضعیت نامناسب منابع آب‌ به دلیل بهره‌برداری مدیریت نشده

8 مهر 1395

به گزارش واحد تحقیق  نخستین کنگره بین المللی اقتصاد ایران وضعیت نامناسب منابع آب‌ به دلیل بهره‌برداری مدیریت نشده  میباشد

رییس انجمن متخصصان محیط زیست ایران با اشاره به اینکه با خشکسالی شدیدی در کشور روبرو خواهیم بود، اظهار کرد: بهره‌برداری مدیریت نشده از منابع آب می‌تواند؛ مشکلات جدی را برای کشور به وجود بیاورد.

مجید عباسپور در ارتباط با انواع پدیده خشکسالی و شدت آن در کشور گفت: ما معمولا یک دوره خشکسالی در کشور داریم که هر ۳۰ یا ۳۵ سال بین ۵ سال تا حداکثر ۱۰ سال دچار آن می‌شویم که یک خشکسالی طبیعی است.

وی ادامه داد: اما علاوه بر آن نوع دومی از خشکسالی نیز در کشور ما وجود دارد که به مسائل طبیعی ارتباطی ندارد و به دلیل دخالت انسان رخ داده است و به عدم بهره‌برداری مدیریت شده از منابع آب مربوط می‌شود. اکنون به دلیل همین مشکل منابع آب‌های زیرزمینی ما در وضع مناسبی قرار ندارند و در برخی مناطق سطح آب‌های زیر زمینی بین ۵. ۱ تا ۲ متر و یا در برخی نقاط بیشتر از این مقدار پایین آمده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اگر برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی به نحو مطلوب انجام نشود، بهای سنگینی را در پی خواهد داشت؛ اظهار کرد: این درحالی است که در ۱۰ الی ۱۲ سال گذشته کنترل بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی به خوبی صورت نگرفت و برای نمونه شاهد بودیم که چاه‌های غیرمجاز متعددی در کشور حفر شد.

عباسپور افزود: مشکل سوم ما نیز مساله تغییر اقلیم است، درحالی که پیش بینی می‌کردیم دمای جو کره زمین تا پایان قرن ٬۲۱ ۲ درجه بالا می‌رود؛ اکنون مشخص شده که این اتفاق تا سال ۲۰۴۰ و حتی به گفته برخی کارشناسان سریع‌تر نیز رخ خواهد داد. این مساله الگوی بارش و جریان‌های اقلیمی و طوفان‌های اقیانوسی را تغییر می‌دهد که تبعات آن به شکل پدیده‌های مختلف آب و هوایی رخ خواهد داد؛ همانند پدیده النینو که شاهد بودیم امسال شرق امریکا را فلج کرد.

رییس انجمن متخصصان محیط زیست ایران تصریح کرد: بنابراین با توجه به این سه مساله اگر گفته شود؛ خشکسالی شدیدی در کشور اتفاق می‌افتد، حرف اشتباهی نیست و اگر برنامه‌ریزی‌های ما به درستی انجام نشود حتما با مشکلات بسیار جدی روبرو خواهیم شد.

وی با تاکید بر برخی اشتباهات مدیریتی در حوزه منابع آب توضیح داد: برای نمونه شاهد هستیم که همین عدم برنامه‌ریزی درست، احداث سد‌ها بر روی رودخانه‌هایی که به تالاب‌ها منتهی می‌شوند و یا ایجاد تونل‌های انتقال آب مشکلات مختلفی را به وجود آورده است، این در شرایطی است که اگر مدیریت صحیح در منابع آب انجام شود؛ قادر خواهیم بود که در برابر این خشکسالی‌ها مقاومت کنیم.

عباسپور گفت: مدیریت صحیح منابع آب در گرو اقداماتی همچون انجام برنامه‌های آبخیزداری است که زمانی قرار بود؛ در کشور به صورت جدی انجام شود، اما این اتفاق نیفتاد. همچنین اصلاح الگوی کشت باید به صورت جدی دنبال شود تا شاهد نباشیم که برنج و گندم را در بخش‌هایی که محدودیت منابع داریم؛  کشت می‌کنند و یا در اطراف ارومیه به جای انگور، سیب که چند برابر آب آب مصرف می‌کند؛ کشت می‌شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر بحث آب اکنون به یک بحث سیاسی بین کشور‌ها تبدیل شده، برای نمونه شاهد بودیم که وقتی افغانستان جلو آب را گرفت؛ تالاب هامون خشک شد.

این متخصص محیط زیست در پایان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به همین روند مدیریت نشده، بهره‌برداری از منابع آب ادامه دهیم با مشکلات بسیار جدی روبرو خواهیم شد، اما نباید گمان کنیم که دیگر جای امیدی نیست بلکه اگر از هم اکنون نیز به درستی مساله منابع آب را مدیریت کنیم٬ می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

به اطلاع برساند نخستین کنگره بین المللی جامع اقتصاد ایران  با اهداف :ایجاد زمینه‌ی مناسب جهت تجلی استعدادها و برانگیختن روحیه‌ی خلاقیت و شکوفایی علمی دانشجویان .ایجاد بستر مناسب جهت انتشار و اشاعه پژوهش‌های اصیل و آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی در حوزه اقتصاد.توسعه پژوهش‌ها و تحقیقات در حوزه اقتصاد، هدایت و جهت‌دهی تحقیقات و پژوهش‌ها.توسعه ارتباطات بین مراکز پژوهشی و دانشگاهی و برقراری ارتباط میان محققین و پژوهشگران حوزه اقتصاد به منظور تبادل اطلاعات علمی و انتقال دستاوردهای حاصله در مراکز تحقیقاتی جهت هم‌افزایی پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده .اطلاع رسانی از مجموعه پیشرفت های علمی در راستای ارتقای دانش جامعه علمی اقتصاد، جلوگیری از تکرار فعالیتهای مشابه و نیز بهره‌مندی از نتایج تحقیقات انجام شده.حمایت از نوآوری‌های علمی و فناوری از طریق اشاعه اندیشه‌ها، نوآوری‌ها و خلاقیت‌های اقتصادی جهت و کسب دستاوردهای تازه علمی .کمک به مسأله یابی و حل مسائل علمی حوزه اقتصاد.انتشار یافته‌های جدید پژوهشی در زمینه اقتصاد و موضوعات مرتبط به منظور گسترش مرزهای دانش در این حوزه میباشد.

برچسب : توسعه سرمایه ، اقتصاد دانش بنیان ، اقتصاد مقاومتی، کار و سرمایه ملی ، صادرات کالا، ضربه پذیری درآمد ،  صادرات نفت و گاز، اصلاح نظام درآمدی دولت ، فرهنگ و رسانه ، پیاده سازی ، سیاست های کلی ، آسیب شناسی ، ناسازگاری های جاری، اقتصاد ملی  ، سیاست های کلی ، مدیریت اقتصاد ، اقتصاد بازرگانی ، اقتصاد عمومی و دولتی ،  اقتصاد منابع ، رویکردهای نوین ، اقتصاد جهانی ، اقتصاد اسلامی ،  اقتصاد انرژی ، اقتصاد بخش عمومی ،  اقتصاد بین‏ الملل ، اقتصاد پولی و نظام مالی ، اقتصاد کلان ، توسعه اقتصادی ، راهنمای نگارش مقاله ، فراخوان مقاله ، ثبت نام ، تدوین مقاله گواهی پذیرش مقاله ، گواه پذیرش مقالات ، اساتید ، پژوهشگران ،درباره مقاله ،نشریات معتبر ، نشریات ISIو ISC ، چاپ فوری مقاله ، راهنمای چاپ مقالات در ژورنال های معتبر ، نخستین کنگره بین المللی ، نخستین کنفرانس بین المللی ،نخستین همایش بین المللی ، نخستین کنگره بین المللی جامع اقتصاد ایران، راهنمای نگارش مقاله ، فراخوان مقاله ، ثبت نام ، تدوین مقاله، گواهی پذیرش مقاله ، گواه پذیرش مقالات ، اساتید ، پژوهشگران ،درباره مقاله ،نشریات معتبر ، نشریات ISIو ISC ، چاپ فوری مقاله ، راهنمای چاپ مقالات در ژورنال های معتبر ، نخستین کنگره بین المللی ، نخستین کنفرانس بین المللی ،نخستین همایش بین المللی اقتصاد ایران

 


1055
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر همایش

02133699094

02136621319

02189786524

Conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش